.net framework

.NET Framework & C# Tanımı

.NET Framework Nedir

.net framework

.NET Framework, Microsoft’un 2002 yılında geliştirmiş olduğu uygulama geliştirme altyapısıdır. .NET Framework bir programlama dili değildir. .NET Framework çatısı altında uygulamalarda kullanılmak üzere bulunan kütüphane toplulukları bulunur.

.NET Framework başta Windows platformlarında çalışması için geliştirildi. .NET Core ile birlikte .NET uygulamaları her platformda çalışabilir hale geldi.

C# Nedir

csharp

C#, .NET Framework için geliştirilmiştir high level bir programlama dilidir. Bu, C# sadece .NET Framework çatısı altında çalışabilir demek değildir. C# başka platformlarda farklı amaçlar için de kullanılabilir, fakat C# dili .NET Framework ile birlikte kullanılmak üzere Microsoft tarafından geliştirilmiştir.

C#, high level bir programlama dilidir. Programlama dilleri, makine diline yakınlığı bağlamında low level ve high level olarak sınıflandırılır. Bir programlama dili insan tarafından ne kadar kolay okunabiliyorsa o programlama dili o kadar high level bir dildir.

High level programlama dillerinin makine diline dönüştürülme süreci low level dillere oranla daha uzundur. Tabii bu uzunluklar her ne kadar mikrosaniyeler mertebesinde olsa da, yüksek performans gerektiren işlemlerde bu süreç önem kazanmaktadır.

C# Dilinin Kullanım Alanları

High level programlama dilleri web ve desktop uygulamaları, mobil uygulamalar ve bulut uygulamaları geliştirmek için uygundur. Yani, yüksek grafik performansı gerektiren bilgisayar oyunları dışındaki tüm amaçlara hizmet ederler.

C# dili de diğer high level programlama dilleri gibi akla gelebilecek tüm projelerde kullanılabilir ve kullanım oranı oldukça geniştir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir