Azure Mobile Services .NET Backend : Temel Kavramlar

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi bir süre önce Azure Mobile Services için .NET backend’i preview’dan çıktı. Ben dahil javascript yazmak istemeyenleri sevindiren bir olaydı.

Bu yazımda Azure Mobile Services’teki Data Context, Data Object ve Controller kavramlarına değineceğim. 

Data Context
Mobil servisin data kısmını bağlayan iskelet gibi düşünebiliriz. Oluşturulan tüm tablolar datacontext’te belirtilmelidir. Data context, Mobil servisi bilgisayarınıza indirdiğinizde default olarak \Models klasörüne bulunan \sampleContext.cs dosyasıdır. Bu context’i silmeyip bunu kullanmanızı öneririm.

Data Object
Data object oluşturacağınız her bir tabloda bulunacak alanları belirttiğiniz bir şablondur. Oluşturacağınız her bir tablo için \DataObjects klasörüne EntityData sınıfından türemiş bir sınıf eklemelisiniz ve oluşturacağınız tabloda olmasını istediğiniz alanları bu sınıf içerisine property olarak eklemelisiniz. Bildiğimiz sınıf, fakat EntityData‘dan türemesi şarttır.

Örnek bir data object sınıfı:

 public class Ogrenci : EntityData
{
public string Name { get; set; }
public string Surname { get; set; }
}


Controller
Tablo ile ilgili her işlem controller sınıflarında yapılır. Javascript backendindeki insert, del, update scriptlerindeki işlemler .NET backend inde controller sayesinde yapılır. Ayrıca custom api oluşturmak için de controller oluşturulur.

Örneğin: Tabloya her ekleme işlemini handle eden Controller içinde bulunan PostTodoItem metodu:

        // POST tables/TodoItem/[id]
public async Task<IHttpActionResult> PostTodoItem(TodoItem item)
{
TodoItem current = await InsertAsync(item);
return CreatedAtRoute("Tables", new { id = current.Id }, current);
}

.NET backendi ile bilinmesi gereken temel kavramlar bunlardı. Önümüzdeki günlerde Tablo oluşturma, custom api oluşturma, controller’a parametre gönderme konularında yazılar yazacağım.

Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir